Koty syberyjskie – opis rasy, odmiany i cena

Artykuł ten zawiera szczegółowy opis kota leśnego syberyjskiego. Kot ten jest zwierzęciem dość dużym i ma charakterystyczne półdługie futro. Rasa ta pochodzi z Syberii. Występują dwie podstawowe odmiany kota syberyjskiego: krótkowłosa oraz długowłosa. Ponadto istnieje osobna rasa – neva masquerade. Sprawdź!
koty syberyjskie

Kot syberyjski jest bardzo towarzyski i przyjazny wobec ludzi i innych zwierząt, choć jednocześnie jest dość charakterny. Kot ten kocha się wspinać i polować. Kot leśny syberyjski jest raczej odporny na choroby, choć może mieć problemy z sercem czy pęcherzem. Jeśli chodzi o jego pielęgnację. trzeba go regularnie szczotkować i karmić wysokobiałkową karmą. Cena kota jest standardowa, jeśli chodzi o koty rasowe.

Wstęp: koty syberyjskie – opis

koty syberyjskie - opis

Kot leśny syberyjski to naturalna rasa kota, pochodząca, jak sama nazwa wskazuje, z Syberii. Tam był po prostu pospolicie występującym kotem. Dzisiaj króluje on na przeróżnych kocich wystawach. Ma on tę zaletę, że w mniejszym stopniu uczula on alergików. Koty rasowe syberyjskie są niezwykle popularną rasą na całym świecie.

Chcesz wiedzieć wszystko o kotach syberyjskich? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł – podamy w nim wszystkie najważniejsze informacje o kotach syberyjskich!

Koty syberyjskie – charakterystyka rasy

Kot syberyjski jest imponujących rozmiarów. Jego bujne futro robi duże wrażenie. Futro to służyło mu niegdyś jako zabezpieczenie przed mrozem i śniegiem. Kot ten posiada śmieszne kępki włosów na łapkach, które mogą kojarzyć się z bucikami.

Koty syberyjskie mogą mieć aż 9 różnych umaszczeń: wśród nich znajdują się takie kolory jak

Kocięta syberyjskie są bardzo pocieszne i skore do nauki – można więc je w tym wieku nauczyć wielu przydatnych zachowań. Koty syberyjskie dość długo dorastają. Potrzebne są aż 3 lata, by koty te w pełni dojrzały. Kotki są nieco różnią się od kocurów, głównie chodzi tu o mniejszą wielkość.

Zobacz też:  Kot syberyjski – wady rasy, charakter

Kot syberyjski – odmiany

koty syberyjskie - odmiany

Istnieją koty syberyjskie krótkowłose oraz koty syberyjskie długowłose. Te pierwsze są bardziej wygodne w pielęgnacji. Obok zwykłego kota syberyjskiego może występować także kot syberyjski neva masquerade – który to on niedawna jest osobną rasą. Rasa ta charakteryzuje się niebieskimi oczami. Kocięta neva masquerade rodzą się białe.

Neva masquerade to zatem bardzo bliski kuzyn standardowych kotów syberyjskich. Są one średniej wielkości – koty syberyjskie ważą od 4 do 7 kg. U rasy tej możliwe jest aż osiemnaście różnych umaszczeń. Może też istnieć kot syberyjski mieszaniec.

Kot syberyjski – charakter

Jaki charakter ma kot leśny syberyjski? Koty rasy syberyjskiej to zwierzęta temperamentne, a przy tym pogodne, radosne.  

Charakter kota syberyjskiego jest bardzo przyjazny i towarzyski. Rzadko opuszcza on swoich opiekunów. Okazuje on wprost swoje uczucia wobec ludzi i innych zwierząt. Kot syberyjski lubi być głaskany – ale tylko wtedy, gdy ma na to ochotę, w innym przypadku może odtrącić pieszczoty. Kot rasy syberyjskiej lubi sobie nawet „gawędzić” z ludźmi – ma on bardzo rozwinięte zdolności wydawania różnorodnych dźwięków. Kot leśny syberyjski ma w sobie nieco dzikości, która została mu po jego przodkach. Jest on kotem samodzielnym, nie przepada za tym, gdy się go do czegoś zmusza. Kot syberyjski jest bardzo ciekawski, lubi przemierzać okolice i poznawać nowe tereny. Oczywiście nie każdy kot syberyjski ma identyczny charakter. Zdarzają się osobniki bardziej i mniej śmiałe. Mimo tej dzikości można kota wychować – lecz trzeba to robić od małego. Małe koty syberyjskie podatne są na wychowanie, z dużymi sprawa przebiega dużo trudniej.

Kot rasy syberyjskiej jest skoczny i zwinny, a przy tym bardzo lubi się wspinać. Wypoczywa on często na szafach czy wysokich półkach. Co ciekawe, kot ten nie ucieka od wody. Może zdarzyć się tak, że kot syberyjski będzie lubił wodne zabawy. Kot syberyjski będzie dobrym towarzyszem dziecka. Kot ten bowiem jest cierpliwy, a przy tym uwielbia zabawę z maluchem.

Zobacz też:  Kot syberyjski czy norweski leśny? Jaką rasę wybrać?

Kot syberyjski – zdrowie i choroby

Kot syberyjski, jak już powiedzieliśmy, jest rasą naturalną, pochodzącą z Syberii – znaczy to, że jest przystosowany do trudnych warunków atmosferycznych. Jest więc zatem kotem odpornym, który może grasować na dworze nawet w trakcie mrozów.

Kotu temu grozi choroba genetyczna zwana kardiomiopatią przerostową – jest to przerost mięśnia sercowego. Objawami mogą być: nierównomierny oddech, duszności, kaszel, apatia czy brak apetytu. Kotu może grozić także FUS. Oznaczać to może m.in. zapalenie pęcherza moczowego oraz inne problemy z dolnymi drogami moczowymi.

Niestety, kot ten, jako kot długowłosy, narażony jest na rzeczy związane z połykaniem swojego futra. W przewodzie pokarmowym mogą gromadzić się kulki sierści. By radzić sobie z tym problemem, stosować można specjalne pasty odkłaczające. Kot syberyjski może mieć problemy z kamieniem nazębnym – warto przyzwyczajać więc kociaka od małego do regularnego czyszczenia uzębienia.

Kot syberyjski – pielęgnacja

koty syberyjskie - pielęgnacja

Kotu syberyjskiemu trzeba podawać dobrze zbilansowaną karmę. Warto podawać mu różne witaminy w postaci suplementów diety. Kot ten preferować będzie dietę wysokobiałkową.

Kota syberyjskiego trzeba koniecznie wyczesywać. Może to się odbywać co kilka dni. Warto wyczesać go także po intensywnym spacerze – gdyż do jego futra mogły przyczepić się różne liski czy gałązki. Kot wyjątkowo dobrze radzi się podczas kąpieli – jest to wynikiem tego, że w naturalnym środowisku musiał obcować z wodą. Nie warto jednak kąpać kota  zbyt często – to może zakłócić jego naturalne procesy higieniczne.

Warto, by kot syberyjski, w przypadku, gdy jest wychodzący, miał dłuższe pazury – to umożliwi mu wspinaczkę na drzewa, którą uwielbia.

Kot syberyjski – hodowla

Ważne, by kupować koty z zaufanej hodowli – wtedy mamy pewność, że pochodzenie i zdrowie naszego pupila jest odpowiednie.

Zobacz też:  Imię dla kota syberyjskiego ? Poznaj nasze propozycje

Taką hodowlą powinni zajmować się ludzie z pasją, oddani swojej profesji, posiadający dużą wiedze na temat kotów syberyjskich i umiejący o nie odpowiednio zadbać. Koty syberyjskie nie powinny być trzymane w klatkach – potrzebują one bowiem dużo ruchu. Nie powinno rozmnażać się tych kotów nadmiernie często – maksymalna ilość to 3 mioty na 24 miesiące.

Kot syberyjski – cena

koty syberyjskie - cena

Cena kota syberyjskiego zapłacimy do 2000 zł. Czy to dużo? To zależy od perspektywy. Jeśli naprawdę zależy nam na posiadaniu właśnie tej rasy, cena nas nie odstraszy.

Podsumowanie

Koty syberyjskie to przepiękne koty o wyjątkowym charakterze. Są bardzo przyjazne wobec innych istot. Są uparte i lubią postawić na swoim, lecz wychowywane od małego potrafią nauczyć się prawidłowego funkcjonowania z człowiekiem. Są to koty ciekawskie, lubiące się ruszać. Pielęgnacja kota syberyjskiego polega przede wszystkim na regularnym wyczesywaniu tych kotów oraz podawaniu im odpowiednio zbilansowanej karmy – lubią tę wysokobiałkową. Hodowla tych kotów, jak każdych kotów rasowych, jest wymaca – muszą zajmować się nią wyłącznie fachowcy. Cena kota syberyjskiego to maksymalnie 2000 zł.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też