Ile żyją koty syberyjskie?

Wiele osób marzy o tym, by stać się posiadaczem kota rasowego. Adopcja takiego pupila wiąże się z dużymi kosztami najpierw w związku z kupnem, a później właściwą pielęgnacją. Bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie i odżywianie, by kot był zadbany i zadowolony ze swojego kociego życia.
ile żyją koty syberyjskie

Każdy miłośnik kotów zrobi wszystko, aby ich mruczący przyjaciel był szczęśliwy i będzie starał się zwiększyć swoją świadomość odnośnie pielęgnowania swojego kota.

Kot syberyjski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Syberii. Rasa ta nie była sztucznie wyodrębniona, powstała ona naturalnie. Nie jest do końca wiadome, kiedy ma ona swój początek, jednak przyjmuje się, że mogło to nastąpić w XVII wieku. Istnieją też hipotezy, które wskazują na znacznie wcześniejszy okres – XII wiek. Koty tej rasy zostały odkryte w 1989 roku przez małżeństwo miłośników kotów – państwo Schulz pochodzący z Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Zakupili oni w Leningradzie (obecnie Petersburg) kilka zwierząt tej rasy. W tym samym roku, rozpoczęto hodowlę kotów tej rasy również w Polsce. W 1998 roku kot syberyjski został uznany przez Federation Internationale Féline – instytucję zrzeszającą organizacje zajmujące się hodowlą kotów rasowych. Obecnie koty syberyjskie cieszą się największą popularnością jako koty domowe w rosyjskich domach.

Charakter kota syberyjskiego

Przedstawiciele rasy syberyjskiej są bardzo ruchliwe i energiczne. Szybko przywiązują się do człowieka i są bardzo uczuciowe, szybko się uczą, więc posiadając dostateczną wiedzę, wychowanie kota syberyjskiego jest łatwe. W przeciwieństwie do wielu innych kotów, raczej nie mają tendencji do niszczenia przestrzeni. Cenią sobie wysoko położone miejsca, w związku z tym bardzo chętnie się wspinają, tak więc dobrze zapewnić im wysoko położone miejsce na wypoczynek. Co prawda zdarzają się przypadki mniej energicznych przedstawicieli, niemniej jednak przedstawiciele tej rasy są kotami stróżującymi. Przywiązują się do otoczenia i mają tendencje do chronienia go, więc mogą nieprzyjaźnie mruczeć na widok obcej osoby. Kot syberyjski jest jednym z większych przedstawicielem rodziny kotów domowych. Duży samiec potrafi ważyć nawet 10 kg. Ogólnie kot ma budowę mocno masywną i ma półdługą i bardzo gęstą sierść, która wymaga pielęgnacji w postaci czesania. Kot syberyjski wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Zobacz też:  Kocięta syberyjskie - co powinien wiedzieć każdy właściciel?

Odżywianie kota syberyjskiego

Ludzie kochają koty do tego stopnia, że traktują je jako członków swojej rodziny. W związku z tym zależy im na tym, by pupil był z nimi jak najdłużej. Ważne jest, by zadbać o właściwe odżywianie kota syberyjskiego oraz zapobieganie typowych dla tej rasy chorób. Syberyjczyki należą do kotów dosyć ruchliwych, więc dosyć szybko “spalają” to, co zjedzą. Mają tendencję do przejadania się, tak więc należy im zapewnić dostateczną ilość ruchu, żeby nie narazić ich na otyłość, która z kolei przyczynia się do innych chorób. Jest bardzo szeroki wybór karm dla kotów, które dostarczają im odpowiednich składników. Nie jest zalecane podawanie kotom karm zawierających małą ilość mięsa – wielu właścicieli popełnia błąd w postaci podawania nieodpowiedniego jedzenia. Karmy, które znajdujemy na półkach sklepowych podczas standardowych zakupów niezbyt nadają się do codziennego żywienia kota syberyjskiego. Oczywiście, nasi mruczący przyjaciele bardzo je lubią, jednak nie znaczy to, że są one dla nich właściwe. Łatwo jest znaleźć na stronach internetowych dedykowanych pielęgnacji kotom rankingi kocich karm. Dodatkowo, przygotowując kociemu współlokatorowi dietę, musimy brać pod uwagę jego odkłaczanie. Kot myjąc się, chcąc nie chcąc zjada część swojego futra, które musi się pozbyć z wnętrza swojego organizmu.

Jak długo żyją koty syberyjskie?

Nawiąując do pytania z tytułu, kot syberyjski, który jest zadbany, nie jest obciążony wadami genetycznymi, jest w stanie przeżyć nawet 20 ludzkich lat. Odpowiednia pielęgnacja kota syberyjskiego, regularne kontrolowanie stanu zdrowia u lekarza weterynarii i dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną naszego pupila sprawia, że mruczek będzie mógł cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. Niestety, nikt nie zna wyników loterii genetycznej, gdyż nawet zdrowy osobnik może być nosicielem genów, które przekaże swojemu potomstwu. Kot syberyjski moźe być narażone na typowe dla jego rasy choroby ujawniają się w późniejszym wieku. Dobra pielęgnacja znacząco zmniejsza szansę na zachorowanie kota i zwiększa szanse na wczesne wykrycie choroby. Przygarniając pod swój dach kota rasy syberyjskiej trzeba mieć świadomość, że te osobniki mogą być obciążone ryzykiem zachorowania na m.in. kardiomiopatię przerostową, zespoły schorzeń odpowiedzialne np. za problemy z drogami moczowymi, czy też anemię spowodowaną niedoborem kinazy pirogronianowej. Konsultacja z weterynarzem pomoże zapobiegać lub niwelować skutki tychże dolegliwości.

Zobacz też:  Kot syberyjski czy norweski leśny? Jaką rasę wybrać?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też