Bycie dobrym architektem czasami nie wystarcza

Projekt domu to podstawa

Niejednej osobie marzy się własny, jednorodzinny dom. Jego właścicielem można się stać na jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze ? można go wybudować od podstaw. Po drugie ? można kupić gotowy już dom, jednakże w znakomitej większości przypadków oznacza to konieczność przeprowadzenia remontu. W obu tych przypadkach potrzebny jest solidny, profesjonalny projekt. Poza tym trzeba jeszcze zaznaczyć, iż jeśli kogoś interesuje druga z przedstawionych powyżej opcji, powinien on zażądać od sprzedającego m. in. wyceny, którą sporządził fachowiec ? czyli rzeczoznawca majątkowy. Najlepiej, bowiem mieć pewność, że podana przez sprzedawcę cena znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości, a nie jest wyssana z palca. W sumie nie należy się dziwić, że każdy by chciał zyskać na transakcji jak najwięcej, ale to niekoniecznie leży w interesie nabywcy ? zwykle da się wypracować kompromis, który okaże się satysfakcjonujący dla obu stron transakcji.

Bycie dobrym architektem czasami nie wystarczaW opracowaniu wspomnianego powyżej projektu nieodzowne są usługi architekta. Biura architektoniczne dysponują oczywiście wieloma gotowymi projektami, ale można również złożyć indywidualne zamówienie. Taki projekt jest, co prawda droższy, ale za to można bardzo precyzyjnie dopasować go do konkretnych potrzeb. Gotowe projekty są przeważnie poddawane modyfikacjom ? każdy dom jest tak naprawdę inny i trudno o ujednolicenie w tym zakresie. Generalnie rzecz biorąc, na porządny, solidnym projekcie nie ma, co oszczędzać ? to absolutna podstawa. Rzecz jasna nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób zostanie on zrealizowany, jednakże nawet najlepsze wykonawstwo nie pomoże, gdy projekt będzie po prostu byle jaki. Dlatego niezmiernie istotne jest to, aby wybrać odpowiednie biuro architektoniczne. Nie jest to proste z uwagi na ogromną konkurencyjność w tej branży. Na pewno należy mieć na względzie doświadczenie architektów, zrealizowane przez nich projekty, staż biura oraz opinie klientów.

W projekcie architekt powinien uwzględnić rozmaite przesłanki takie jak rodzaj gleby na danej działce, ukształtowanie terenu, uwarunkowania klimatyczne, nasłonecznienie, częstotliwość opadów etc. Dla przeciętnego klienta biur architektonicznych niewiele to znaczy, dlatego też zadaniem architekta jest uświadomienie mu, że te kwestie bardzo się liczą, ponieważ w praktyce w ogromnym stopniu decydują o funkcjonalności domu. Do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy to architekt musi swojemu klientowi wyperswadować jakiś pomysł, którego ze względów technicznych po prostu nie da się zrealizować. Nie każda osoba ma na tyle wyobraźni przestrzennej, aby wyobrazić sobie jak będzie prezentować się rozkład pomieszczeń w domu, dlatego też dobre biuro powinno dysponować specjalnym programem komputerowym umożliwiającym tworzenie trójwymiarowych prezentacji (więcej w tej interesującej kwestii tutaj: http://www.najciekawszeprojekty.pl/vademecum-inwestora/zanim-zbuduje/projekt/idealny-uklad-pomieszczen-w-domu-parterowym). To naprawdę ogromna wygoda oraz spore ułatwienie. Najlepiej, jeśli klientowi zostanie zaprezentowanych kilka projektów do wyboru ? w solidnych biurach takie działania są standardem.