Koty syberyjskie – pielęgnacja. Jak dbać o futro naszego pupila?

Koty syberyjskie to zwierzęta o wspaniałym, pozytywnym charakterze. Bardzo lubią one towarzystwo ludzi. Jak przebiegać ma pielęgnacja kotów syberyjskich? Trzeba koniecznie dbać o futro kota – inaczej mogą zrobić się kołtuny. Regularne wyczesywanie kota powinno wystarczyć. Kota można też od czasu do czasu poddawać kąpieli.
kot syberyjski pielęgnacja

Kot syberyjski to rasa naturalna pochodząca z Syberii. Kot ten z reguły jest odporny na choroby, choć ma uwarunkowania genetyczne do wybranych schorzeń.

Kot ten to bardzo pocieszne, radosne stworzenie. Ma dużo energii do zabaw w domu czy harców na świeżym powietrzu. Kot syberyjski kocha towarzystwo człowieka – choć to nie oznacza, że będzie cały czas przesiadywał mu na kolanach. Niemniej, będzie prawdopodobnie tak, że kot ten będzie przemieszczał się za swoim opiekunem. Kot syberyjski bardzo nie lubi samotności – pozostawiony na dłużej sam będzie z pewnością bardzo nieszczęśliwy. Jak przebiega pielęgnacja kota syberyjskiego? Niniejszy artykuł odpowie na to pytanie.

Koty syberyjskie – pielęgnacja

W przypadku kota syberyjskiego będzie trzeba mocno dbać o futro. Futro to często jest imponujące. Kot syberyjski krótkowłosy będzie w tym względzie potrzebował nieco mniejszego nakładu sił niż kot syberyjski długowłosy. Strzyżenie kota syberyjskiego nie jest koniecznie. Konieczne jest natomiast regularne wyczesywanie – raz w tygodniu powinno wystarczyć. Chyba że kot wychodzi na zewnątrz, wtedy warto go też wyczesać po spacerze. Kołtuny u kota syberyjskiego robią się, gdy ten nie jest regularnie i dokładnie wyczesywany.

Najlepsza szczotka dla kota syberyjskiego będzie taka z miękkim włosiem tudzież grzebień obrotowy. Kot ten może mieć problemy z tzw. odkłaczaniem – warto zafundować mu specjalna pastę, która pomoże mu w pozbyciu się kłaczków z organizmu. Co jakiś czas może się odbyć mycie kota syberyjskiego – byleby nie za często, to może bowiem zakłócić naturalne procesy higieniczne kota. Dla kota syberyjskiego kąpiel z pewnością nie będzie traumą – wręcz przeciwnie, wodna zabawa piłeczką czy kaczuszką może mu przysporzyć sporo radości. Rasa tego kota wychowała się bowiem w rejonach, gdzie niemożliwe było zupełne stronienie od wody – stąd przystosowanie kota syberyjskiego do wodnych harców.

Zobacz też:  Jakie są rodzaje karmy dla kotów?

Kotu niewychodzącemu można przycinać pazurki – najlepiej nauczyć tego procederu już małego kociaka. Warto co jakiś czas pojechać do weterynarza, by ten zbadał stan uzębienia naszego kota. Jeśli chodzi o choroby, kot syberyjski jest szczególnie narażony na przerost mięśnia sercowego oraz na problemy z układem moczowym.

Żywienie kota syberyjskiego


Dieta kota syberyjskiego powinna być zróżnicowana. Warto dawać mu zarówno karmę suchą, karmę mokrą oraz jedzenie przygotowywane w domu, okazyjnie także różne przysmaki. Dieta kota syberyjskiego powinna być wysokobiałkowa. Kotu temu należy dawać również pewne warzywa (ale z pewnością nie cebulę czy czosnek). Można podawać kotu syberyjskiemu nabiał, ale nie mleko – laktoza będzie miała na organizm kota szkodliwy wpływ.

Kota tego należy karmić minimum dwa razy dziennie, choć koty syberyjskie lubią coś podjadać cały dzień. Warto uzupełniać dietę kota o suplementy diety i oleje z odpowiednimi kwasami tłuszczowymi.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też